Rrugėt e Jezu Krishtit

+

Rrugėt e Jezu Krishtit:
kontributet e tij pėr vetėdijen njerėzore dhe pėr ndryshimet e njerėzimit dhe Tokės:

  njė faqe informative e pavarur, me pikėpamje tė reja nga shumė sfera tė pėrvojės dhe tė hulumtimit; me udhėzime praktike pėr zhvillimin personal. 

shqip. 

.

Ky ėshtė njė version i shkurtėr nė shqip:

Jezu dhe feja islame.

Feja si „rilidhje" e njeriut me Zotin – nėpėr rrugėt me Jezun.

Bazat e vlerave etike - nėpėr rrugėt me Jezun.

Aspekte krishtere pėr ekonominė dhe pėr ēėshtjet sociale.

Tekste mė tė gjera rreth hapave nė ungjij dhe rreth zbulesės, e tema* tė tjera ofrojmė nė shumė gjuhė , p. sh. nė faqen nė anglisht. Kjo aktualizohet rregullisht.

 -

sq.pdf

Kjo ėshtė faqja  http://www.ways-of-christ.com/sq

 

*) Teksti mė i gjerė nė disa gjuhė tė tjera pėrmban: Teksti kryesor pjesa 1: Hyrje nė kuptimin dhe pėrdorimin e kėtij teksti, me udhėzime metodike rreth meditimit mes tjerash; „Nė fillim ishte fjala" „dhe fjala u bė mish..."; Jezu nga Nazareti: lindja e tij; me faqe ekstra rreth rilindjes nė kuptimin e krishterė; A gjendet diēka e rėndėsishme nė vitet e rinisė sė Jezu?; Njė vėrejtje periferike rreth diskutimit pėr „dy ēuna Jezu"; Rreth pagėzimit nė lumin Jordan nga Gjoni pagėzuesi; me faqe ekstra: shėnime rreth pagėzimit tė tanishėm; Qetėsia nė shkretėtirė; Tundimet; Dasma nė Kana; (Pikėpamje tė krishtera rreth seksualitetit, simpatisė, ndjenjės dhe dashurisė); „Zelli i shenjtė" (dhe pikėpamje rreth emocioneve); Rreth Predikut nė mal (me pikėpamje rreth arsyes); Shndritja e Krishtit nė malin Tabor; Ēėshtja e „veprave tė mrekullueshme"; Ringjallja e Llazarit; „Delet"; Krishti dhe larja e kėmbėve; dhe krezmimi nė Betani (pikėpamje tė rėndėsishme tė spiritualitetit tė krishterė); Darka e mbrame, robėrimi dhe fshikullimi; Kurora me gjemba dhe fjalimet pėrshėndetėse; Kryqėzimi dhe varrosja, me udhėzime nga mistika e krishterė; Ēėshtja e varrit tė zbrazėt, tė „rrugės sė ferrit", tė „rrugės sė parajsės"; Ringjallja; Ngjitja nė qiell, Ngritja; Ngjarja e rrėshajės; Njė portret i Jezusit. Teksti kryesor pjesa 2: Zbulesa e Gjonit; Rreth sjelljes ndaj profetizimeve; Rreth pėrmbajtjeve tė apokalipsės sė Gjonit: Shtatė kishat – me faqe ekstra rreth kishave tė sotme gjegjėsisht drejtimeve teologjike dhe rreth okumenės; Shtatė vulat; Shtatė trombonat; „Shtatė bubullimat" dhe dy profetėt; Gruaja dhe dragoi; Kafsha shtatėkokėshe nga deti; Kafsha dy-brirėshe nga toka; „Shtatė mundimet e fundit" dhe fundi i „Babilonisė", dhe ardhja e dytė e Jezuit; „Perandoria e paqes 1000vjeēare" (e vėrtetė); „Qielli i Ri, Toka e Re dhe "Jerusalemi i Ri"; Kapitulli pėrfundimtar: E krishtera; Tabela: Njė qėndrim i krishterė - "Nė botė, por jo nga bota", njė "Botė e Tretė"; Udhėzime pėr cilėsinė e paraqitjes, njė version i shtypur, dhe tė drejtat; 3: tema tė tjera: Njė lutje pėr paqen, jetėn dhe tokėn; Vlerat themelore etike; Njė korrigjimi i shkurtėr mbi teoritė moderne pėr zbulimin e tė vėrtetės rreth Jezuit; Jezusi dhe tė ushqyerit njerėzor; Shkencat natyrore dhe besimi nė zot; Jezusi dhe shėrimi – edhe nė ditėt e sotme; Bekimi; Pikėpamjet e krishtera mbi ēėshtjet ekonomike dhe sociale; Pikėpamjet e krishtera mbi shoqėrinė dhe politikėn; Filozofia dhe Krishterimi - njė koment pėr njė fjalim tė bėrė nga Habermasi "Besimi dhe Dituria"; Ekologjia dhe krijimi i jetės sė pa-lindur; Kėto faqe dhe drejtimet e teologjisė sė krishterimit; meditimi i krishterė; Inspirimi dhe kishat; Ēėshtja e jetės pas vdekjes dhe domethėnia e saj pėr jetėn e kėsaj bote; Krishterimi dhe marrėdhėniet e saja pėr tė mėsuar mbi "fatin" dhe "reinkarnimin"; ... 4. Dhiata e vjetėr dhe kontributet pėr dialog me fetė tjera: Dhiata e vjetėr, religjioni herrej dhe Jezusi; Jezusi dhe religjioni islam; Budizmi; Zoroastrianizmi (Parsizmi); Hinduizmi; Taoizmi dhe Konfucianizmi; Shintoizmi dhe religjionet indigjene; Religjioni si njė "ri-lidhje" nė mes tė njeriut dhe zotit.

copyright, e-mail

 Privacy


bibėl