Rrugėt e Krishtit

 

Aspekte krishtere pėr ekonominė dhe pėr ēėshtjet sociale.

Sė pari duhet tė udhėzohet nė atė, se njeriu edhe pas hulumtimeve mė tė reja ekonomike nuk ėshtė ajo qenie puro egoiste, tė cilėn e prejudikonte teoria e deritanishme liberale pėr ekonominė. Vetėm njė pakicė vepron thjesht vetėm pėr shkak tė interesave vetjake. Pėr shumicėn e njerėzve njė rol poashtu tė madh dhe shpesh vendimtar luajnė vlera tė tjera si bashkėpunimi reciprok vullnetar. Ky „altriuzėm reciprok" sikurse edhe egoizmi megjithatė shpie automatikisht aq pak deri tek mė e mira e shoqėrisė sė tėrėsishme, por mund tė ndikojė nė kuptimin e krijimit tė klikave. Aty ndihmojnė mė tej vetėm vendime tė mirėfillta, konsekuente etike.

Kėtu mund tė vėhen aspekte psikologjike dhe fetaro-etike. Njeriu ėshtė krijuar nė tė njėjtėn masė si qenie individuale dhe si qenie sociale. Si njė vetėdije e shėndoshė, jo e stėrngritur, ashtu edhe njė qėndrim solidar ndaj njerėzve pėrrreth mund tė ushtrohen nė rast tė ēiltėrsisė pėrkatėse. Aty ku duket se ekziston vetėm ana egoiste, ana altruiste ose nuk ėshtė fort e zhvilluar ose pėrmes „shkollimit" tė fortė pėrmes shoqėrisė perėndimore ėshtė tkurrur. Shoqėritė socialiste theksonin njėanshėm solidaritetin dhe nė anėn e kundėrt anėn liridashėse individualiste tė njeriut e linin shpeshherė tė tkurret, andaj edhe nuk i pėrgjigjeshin asaj pėr ēka ėshtė krijuar njeriu. Aty ku njerėzit nuk gjejnė raporte tė barazuara, kėtė ata e tregojnė herėt apo vonė pėrmes kritikės e kėshtu me rradhė. Pastaj ose mėsohet diēka mė tepėr me kohė, ose herėt apo vonė mirret tatėpjeta. Kjo vlen edhe pėr formėn ekonomike qė mbisundon sot dhe e cila karakterizohet nga ndėrmarrje tė mėdha qė veprojnė globalisht. Jezusi kėshillon qė sė pari tė sqarohen problemet gjegjėse shtėpiake (Mateu 7).

Vėrtet vlerat e prediktit nė mal (Mateu 5-7) ** etj. nuk mund tė pėrkthehen drejtėpėrdrejt nė udhėzimet e veprimeve shoqėrore. Megjithatė skizofrenia nuk do tė ishte nė kuptimin e Jezusit, p.sh. nė jetėn private tė veprohet sipas udhėzimeve tė dashurisė ndaj tė tjerėve, ndėrsa nė funksionet e punės apo tė shoqėrisė tė aplikohen parime krejt tė kundėrta. Njė etikė serioze *** duhet tė dėshmohet nė tė gjitha rrafshet dhe fundi i fundit duhet tė vlejė pėr botėn nė tėrėsi. P.sh. vlera e zemėrmirėsisė dhe qė Jezusi edhe nė praktikė u ėshtė drejtuar pikėrisht tė varfėrve ka rėndėsi shoqėrore padyshim edhe pėrtej shėrbimeve tė njohura kishtare sociale, edhe pėr sjelljen njerėzore brenda ndėrmarrjes. Edhe Mateu 22,14 / Marku 12:17 ka rėndėsi tejet praktike, ashtu qė aty krahas zemėrmirėsisė vėrtetohet edhe „e dhjeta" e trashėguar nga Jezusi, d.m.th. krahas tatimit romak ekzistonte edhe njė ndihmė 10%-she pėr qėllime fetare gjegjėsisht bėmirėse. Megjithatė, duke u bazuar nė Jezusin, gatishmėria pėr tė ndihmuar ėshtė e bazuar nė vendimet vullnetare; por nga ajo nuk ėshtė e mundur nė mėnyrė direkte pėr tė pėrftuar koncepte tė ri-klasifikimit tė detyruar. Por kėshillat morale numėr 9 dhe 10 janė akoma tė vlefshme "Ju nuk do duhej tė lakmoni....ēfarė ka nė pronėsi fqinji juaj." Pėrkundėr tė gjitha pėrpjekjeve tona pėr tė arritur njė pėrmirėsim tė situatės sociale pėr shumė njerėz, fatet tona tė ndryshme mbetėn nė duart e perėndisė.
Barazia nė Mateu 25,14-30 / Luka 19 merr rrethana tė njohura materiale. Lidhshmėria (tek Luka p.sh. qėndrimi etik i njė doganieri, tek Mateu p.sh. barazia paraprirėse rreth forcave besuese tė virgjėreshave) tregon megjithatė, se me kėtė duhet tė sqarohet diēka mė pėrfshirėse se sa shumimi i mallrave materiale gjegjėsisht financave. Kjo shprehet edhe mė qartė p.sh. tek Luk. 12,33, ku vlerat shpirtėrore vendosen mbi ato tokėsore. Megjithatė sjellja e pėrgjegjshme me mallra tė besuara lidhet edhe me ēėshtje materiale. Edhe aty ku pėr shembull kėshillohet qė tė ndihmohen tė varfėrit dhe tė dėmtuarit, i jipet njė vlerė kėsaj pėrkrahjeje materiale ose financiare nė vend qė ēėshtja materiale tė pėrgjithėsi tė trajtohet si i pavlerėshme. E rėndėsishme ėshtė pėr shembull, se a janė tė hollat qėllim nė vetvete apo ato pėrdoren pėr diēka mė tė arsyeshme - Mateu 6,24: pamundėsia qė t’i shėrbesh njėkohėsisht Zotit dhe parasė.
P.sh. tė gėnjesh dhe tė mashtrosh, tė bėjshė mobing, dhe tė krijosh projekte, padjallėzia e tė cilėve pėr bashkėqytetarėt (jokriminel) dhe pėr krijesat e tjera nuk ėshtė e dėshmuar mjaftueshėm, nuk ėshtė nė kuptimin e njė bashkėjetese tė vetėdijshme siē e ka demonstruar Jezusi nė ēdo hap tė tij. Jezusi poashtu nuk na ka mėsuar, qė tė radhė tė parė gjithnjė tė vendosim tė ashtuquajtura „detyrime materiale". Kėtu bėhet fjalė edhe pėr sinēeritet dhe barazi.

Nga feja islame na ėshtė e njohur, se interesi (kamata) ėshtė i ndaluar. Por edhe ēifutėt dhe tė krishterėt mund tė gjejnė kėshillime tė tilla nė Bibėl.

Ezekieli 18:8 dhe 9: Ai qė nuk jep hua me interes dhe nuk jep me fajde, qė heq dorė nga paudhėsia, qė mes njerėzve gjykon me paanėsi dhe urdhėrave tė mia u pėrmbahet duke vepruar me besnikėri, ai ėshtė i drejtė dhe do ta ketė jetėn, foli ZOTI ZOTI.

Shiko edhe Esdra 7:24 (Ndalimi pėr interes, doganė dhe taksa ndaj profesioneve tė caktuara); nė anėn tjetėr Fjalėt e urta 28:8 mund tė trajtohet ashtu, qė bėhet fjalė edhe pėr atė se si nė fund mund tė pėrdoren edhe tė hollat e fituara nga interesi.

Shiko edhe Mateu 23:23 dhe Mateu 17:24.

Bibla e sugjeron shmangien e rėnies nė borxhe tė panevojshme(Citatet 22:7), dhe rekomandim tė parashikuar (Citatet 21:5), si dhe rritje tė menēurisė dhe diturisė gjatė gjithė kohės (p.sh.Citatet 4:5-8). Nga njerėzit kėrkohet ruajtja e mallrave apo tė hollave, dhe ēdo vit do duhet ruajtur "tė dhjetėn" a asaj qė mbjellė pėr tė qenė nė gjendje pėr tė udhėtuar nė festat religjioze, dhe pėr tė dhėnė donacione (Deuteronomi 14:22-27). Shėn Pali e bėri njė kėrkesė pėr krishterėt, qė ata tė ruajnė ēdo javė nga ndonjė gjė,dhe pastaj nė rast nevoje pėr ti ju dhėnė krishterėve tė tjerė nėse kanė probleme (1. Kor. 16:1,2), dhe sugjeron njė qėndrim tė moderuar nė lidhje me mallrat jofetare (1. Tim. 6:8). Jezusi shpreson se njeriu duhet tė llogarisė mirė nėse ka tė holla tė mjaftueshme, p.sh. para se tė fillohet me njė projekt tė ndėrtimit (Luka. 14:28). Sot ekonomia e qėndrueshme do tė ketė shumė kėrkesa, pėr terapi dhe pėr parandalim: mbingarkesa me borxhe private, komerciale dhe publike ėshtė shkaku kryesor i jo-stabilitetit nė mbarė botėn financiare. Uebsajdi i internetit Rrugėt e Jezu Krishtit nuk ka ndonjė qėllim politik; por ne jemi kėtu vetėm pėr tė dhėnė pikėpamje tė pėrgjithshme.

*) Sipas Ernst Fehr, drejtor i Institutit pėr Hulumtime Empirike Ekonomike pranė Universitetit tė Zyrihut, nė intervistėn pėr revistėn "Spektrum der Wissenschaft" mars 2002, "Altruizmi reciprok...".
**) Nė kuptimin mė tepėr shpirtėror kėto vlera sqarohet edhe nė Kapitullin rreth predikimit malor nė tekstet kryesore nė gjuhėt e tjera.
***) Shiko edhe faqen tonė tė posaēme "Bazat e etikės".

 

Kthehu nė faqen fillestare http://www.ways-of-christ.com/sq

Rrugėt e Jezu Krishtit, kontributet e tij pėr vetėdijen e njeriut dhe pėr ndryshimet e njerėzisė dhe tokės: njė faqe informative e pavarur, me pikėpamje tė reja nga shumė fusha tė hulumtimeve dhe sfera tė pėrvojės; me udhėzime praktike pėr zhvillimin personal.